Zlepšit či vyřešit

Popis procesů

Činnosti ve firmě probíhají jak je zvykem, ale pokud se někde něco zadrhne, není jasné kdo za záležitost zodpovídal. Neexistuje celkový popis hlavních (především zákaznických) procesů. Změny jsou obtížné, protože není vždy zřejmé, jaký dopad změna vyvolá.

Řešení

Nástrojem pro popis procesů může být libovolná kancelářská aplikace. Na začátku popisování procesů bychom ani nic jiného nedoporučovali. Proto dobře poslouží i nástroje pro řídicí dokumentaci.

Sofistikovanější nástroje samozřejmě nabízejí lepší funkcionalitu. V software nejtěžšího kalibru (robustní cesta) můžete provádět simulace a optimalizace nově navržených procesů. Ale firma, která s popisy začíná, tak takové potřeby obvykle nemá.

Ještě bychom rozlišili technický popis ve workflow aplikaci (nastavení flow) a popis procesu (se zodpovědnosmi, rolemi, vazbami).

Workflow potřebuje přesný popis. Ale ten je zapsán jazykem daného systému, navíc často přístupným pouze administrátorovi. Navíc jde hlavně o technikálie typu další krok, čas, upomínkování apod. Tj. popis procesu je sice funkční, ale není až tak vypovídající a využitelný v běžné praxi. Navíc -přesah popisu za rámec workflow systému obvykle není žádný.

Zkušenosti jiných firem

 Zákaznické příběhy (reference) - reálné zkušenosti z řešení Popis procesů. Přečtete si, jaké benefity získaly jiné firmy.

Kroky k vyřešení (dle situace)

Produkty, služby a vlastní aktivity, které zlepší vaši firmu. Můžete zvolit různé cesty. Kliknutím na cestu vám zobrazíme relevantní produkty. Řešením je většinou kombinace vlastních aktivit s využitím služeb a produktů na trhu.
Způsob řešení 

  1. Softwarové nástroje, které vám umožní nakreslit procesy firmy. Procesní model, rozpad do procesů, zodpovědnosti a vazby...

  2. Analýza podnikových procesů (procesní audit) a návrh, případně implementace opatření pro celkové zlepšení...

  3. Jak se rozroste organizační struktura, zvětší se komplexnost prováděných činností kdy jednotlivci zodpovídají jen za...

  4. Systémy podporují tvorbu směrnic a norem napříč firmou. Před schválením dokument prochází i několika koly...

Popis

Asi nejdůležitější je alokovat na tuto činnost zdroje

A půjde hlavně o lidské zdroje. Popisy jsou časově náročné a znamenají mnoho schůzek a téměř až detektivní práci. Benefity jsou relativně rychlé. Již při popisování se ukazují nejasnosti v rozdělení rolí, zbytečné kroky a potenciál pro zlepšení. Proto považujeme za klíčové vybrat vhodného "popisovače". S volnou kapacitou a současně vnímavého. A dále chuť se zjištěními na úrovni vedení společnosti pracovat.

Máte zkušenosti v této oblasti?

Konktaktujte nás a můžete prezentovat svoje zkušenosti.