UiPath se otevírá nejširší cílové skupině

Automation Anywhere se orientuje na velké firmy a korporace. Takto má i nastavenu partnerskou síť, kde jsou velkou měrou zastoupeny známé poradenské firmy. Logicky – tyto firmy by právě korporacím měly pomáhat s optimalizací procesů. Podobně i Blue Prism.

UiPath, také se sídlem v USA, k trhu přistupuje jinak. Tvoří komunitu, nabízí video tutoriály zdarma a vše si můžete vyzkoušet sami. Stačí si stáhnout UiPath Studio a případně další doplňky pro vaše programy a zautomatizovat proces si může opravdu každý. Navíc v malém rozsahu zdarma.

V současnosti má Automation Anywhere nejširší uživatelskou základnu a nejvíce automatizovaných procesů. Podobně jako Blue Prism, drtivý podíl je v nasazení back-office automatizace (na straně serveru). 

Blue Prism vyniká v automatizaci na pozadí

Tvorba procesů v UiPath je s pomocí grafického návrháře, stejně tak v Blue Prism. V Automation Anywhere píšete script. Není nutné být přímo programátorem, ale zkušenost s cykly, podmínkami a formuláři v aplikacích je nezbytná.

Automatizovat můžete s dohledem uživatele, nebo bez dohledu (na virtuálním počítači/serveru). Zde má asi nejlepší možnosti Blue Prism. Současně doplněno o ladění a testování skriptů, včetně orientace na nasazení ve velkém rozsahu (své protivníky překonává i v rychlosti provádění jednotlivých kroků a ve spolehlivosti). Důvodem je rozdílná technologie a přístup, která vám zase neumožňuje tvořit procesy nahráváním, tvorbu procesů běžnými uživateli a jejich průběžné ladění. Současně vám neumožní spouštět procesy s dohledem uživatele (Front Office Automation).

RPA se neustále vyvíjí

Jelikož se jedná o rychle rozvíjející se oblast, výrobci neustále přidávají nové funkce. Nejen v možnostech jak se napojit na stávající aplikace, ale i celkovou koordinaci provádění procesů, jejich měření a analýzu. Nebo často skloňovanou umělou inteligenci. Proto i toto srovnání bude mít omezenou životnost.